alt gölge
Haberler
ABD'den Gelen "İlik" ile Hayat Buldu

ABD'den Gelen "İlik" ile Hayat Buldu 18 Ağustos 2016 Perşembe 11:01 Antalya'da 3 aylıkken immün yetmezliği teşhisi konulan 8 yaşındaki Yakup Akbalık, ABD'den gelen ilikle hayat buldu. SÜLEYMAN ELÇİN -  .....

Yurt İçinden Akraba Dışı Kordon Kanı Nakli Yapıldı

08 Ekim 2013 11:53 Haberler                           AA         Hatay'da yaşayan, immün yetmezliği nedeniyle yaşaması için kemik iliği nakli yapılması gereken 19 aylık Hatice bebeğe Türkiye'de ilk kez .....

tümünü göster »

Haberler

ABD'den Gelen "İlik" ile Hayat Buldu


ABD'den Gelen "İlik" ile Hayat Buldu

18 Ağustos 2016 Perşembe 11:01

Antalya'da 3 aylıkken immün yetmezliği teşhisi konulan 8 yaşındaki Yakup Akbalık, ABD'den gelen ilikle hayat buldu.SÜLEYMAN ELÇİN - Antalya'da 3 aylıkken immün yetmezliği teşhisi konulan 8 yaşındaki Yakup Akbalık, ABD'den gelen ilikle hayat buldu.

Adana'da yaşayan Nurettin ve Şükran Akbalık çiftinin ikinci çocukları olarak dünyaya gelen Yakup Akbalık, 3 aylıkken rahatsızlanarak hastaneye götürüldü. Hastanede enfeksiyon kaptığı öğrenilen ve tedavi edildikten sonra taburcu edilen Akbalık, sık sık enfeksiyon geçirmeye başladı.

Aile, minik bebeğin hastalığının daha iyi incelenmesi için Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesine başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde minik Akbalık'a immün yetmezliği teşhisi kondu.

Bağışıklık sistemi oldukça zayıf olduğu için sürekli rahatsızlıklar geçiren ve bu nedenle hayatının büyük bir bölümü hastanelerde yatılı tedavi görmekle geçen Akbalık'ın sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürmesi için ilk nakli olması gerektiği bildirildi.

Aileden uyumlu verici bulunamadı

Aile nakil için Antalya'ya geldi. Donör olmak için hastaneye başvuran anne ve babanın iliklerinin minik Akbalık'a uyumlu olmadığı belirlendi. Bunun üzerine ailenin çok sayıda yakını da hastaneye gönüllü olarak ilik vermek için başvursa da yapılan tetkiklerde uyumlu verici bulunamadı.

Sağlık Bakanlığının yaptığı taramalarda da Türkiye'den uygun ilik bulunamayınca yurt dışındaki ilik bankalarına başvuruldu ve aileyi sevindiren haber ABD'den geldi.

ABD'deki bir kişinin iliğinin Akbalık'a uyumlu olduğu belirtildi. Aile nakil için geri sayım yaparken evde fenalık geçiren çocuk acilen hastaneye kaldırıldı. Hastanede yapılan tetkiklerde beyin kanaması geçirdiği tespit edilen Akbalık, tedaviye alındı. Beyin kanaması nedeniyle sağ gözünde yüzde 90, sol gözünde ise yüzde 50 görme kaybı oluşan Akbalık, bir süre tedavi gördükten sonra taburcu edildi.

İlik yüzde 92 oranında tuttu

Beyin kanamasıyla ilgili tedavisi tamamlanan Yakup Akbalık'a ABD'den gelen ilik nakledildi.

Prof. Dr. Akif Yeşilipek tarafından başarıyla nakledilen iliğin ardından Akbalık, sağlığına kavuştu. Akbalık, yüzde 92 tuttuğu belirtilen ilikle hayat buldu.

Baba Nurettin Akbalık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'de hiç tanımadıkları bir insanın iliğiyle oğlunun sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Hayatlarının hastanelerde geçtiğini anlatan Akbalık, "Oğlum 8 yıldır bu hastalıkla mücadele veriyor. Bu mücadelede onu hiç yalnız bırakmadık. Umarım kötü günler geride kalır ve tekrar o günleri yaşamayız. Oğlumun ilik nakliyle ilgili süreci tamamlandı. Artık gözleriyle ilgili tedavi sürecine başlayacağız." diye konuştu.

Yaklaşık 3 yıldır Antalya'da olduklarını ve bu süreçte çalışamadığını belirten Akbalık, "Çevremizdeki hayırsever insanların yardımıyla hayatımızı sürdürüyoruz. Herkesten Allah razı olsun." dedi.

alt gölge

Yurt İçinden Akraba Dışı Kordon Kanı Nakli Yapıldı


08 Ekim 2013 11:53                          AA    

   Hatay'da yaşayan, immün yetmezliği nedeniyle yaşaması için kemik iliği nakli yapılması gereken 19 aylık Hatice bebeğe Türkiye'de ilk kez olduğu belirtilen yurt içinden akraba dışı kordon kanı nakli gerçekleştirildi

 

İmmün yetmezliği (bağışıklık sistemi yetersizliği) nedeniyle kemik iliği nakli gereken 19 aylık Hatice bebeğe akraba dışı kordon kanı nakli yapıldı.

Hatay'da yaşayan Nadire-Sebahaddin Bök çiftinin tek çocukları Hatice, 3 aylıkken şiddetli öksürük ve halsizlik şikayetiyle Hatay Devlet Hastanesine götürüldü. Burada yapılan tetkiklerde bronşit ve zatürre başlangıcı tespit edilen Hatice Bebek, 5 ay süreyle ilaç tedavisi gördü.

Çocukta gelişim bozukluğu olması nedeniyle aile, Adana Numune Araştırma ve Eğitim Hastanesine başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde ise minik Hatice'nin immün yetmezliği çektiği, yaşaması için kemik iliği nakli yapılması gerektiği bildirildi. 

Aile, doktorların tavsiyesi ile Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesine başvurdu. Aile fertleri ve yakınlarında yapılan testlerde minik Hatice'ye kemik iliği için uyumlu verici çıkmadı. Bunun üzerine çok zor bir ihtimal olan akraba dışı nakil için çalışma başlatıldı. 

Sevindiren haber Ankara'dan geldi

Aileye mutlu haber, İbni Sina Kordon Kanı Bankasından geldi. Buradaki bir vericinin kök hücrelerinin Hatice ile tam uyumlu olduğu belirtildi. Ankara'dan getirilen kök hücreler, 10 ay önce minik Hatice'ye nakledildi. Nakille sağlığına kavuşan Hatice bebeğin gelişimi düzeldi. 

Ankara'da uyumlu kordon kanının bulunmasının bir mucize olduğunu dile getiren baba Sebahaddin Bök, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilik bağışında bulunarak bebeklerinin kurtulmasını sağlayan aileye teşekkür etti.

İlik naklini gerçekleştiren hastanenin Kemik İliği Nakli Ünitesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Akif Yeşilipek ise naklin Türkiye açısından çok önemli olduğunu söyledi. Yeşilipek, "Yurt içindeki bir kordon kanı bankasından kök hücre bulunması bizim için çok önemli" dedi. 

-Türkiye'de bir ilk 

Ankara Üniversitesi Akraba Dışı Doku ve Kordon Kanı Bankası Sorumlusu Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meral Beksaç da minik Hatice'ye yapılan ilik naklinin Türkiye'de bir ilk olduğuna dikkati çekti. 

Beksaç, "2012 yılında Hacettepe Üniversitesinde gerçekleşen bağışı kabul eden bir annenin kordon kanının Hatice bebeğe uyumlu olduğunu tespit ettik. Nakil başarıyla gerçekleşti. Böylece Türkiye'de ilk kez yurt içinden bir kişinin kordon kanı, akrabası olmayan başka bir kişiye nakledildi" diye konuştu. - Antalya

alt gölge

YAMAN YAŞAM MÜCADELESİNİ KAZANDI


Trabzonlu Hasret ve Samet Beşli çiftinin oğulları olan ve kemik iliği nakli için uygun verici bulunamaması üzerine tedavisine çare olması ümidiyle dünyaya gelen kardeşi aynı hastalıktan ölen ve iki kez babasından ilik nakledilen Yaman, sonunda annesinden nakledilen ilikli sağlığına kavuştu.


Doğumundan 6 ay sonra bir enfeksiyon sonucu kaldırıldığı Hastanede, nadir görülen Hemofagositik Lenfohistiyositozis (HLH) adı verilen ağır bağışıklık sistemi hastalığı teşhisi konulan küçük Yaman'a ilik nakli için 3 yıl boyunca uygun kemik iliği icin donör arandı. Uygun donör bulunamaması sonucu anne ve babası Yaman'a çare olması ümidiyle bir bebek sahibi oldu. Ancak dünyaya gelen Ayşemina bebekte de aynı hastalığa rastlandı. İki kardeşin tedavisinin yapıldığı hastanede Ayşemina'ya uygun ilik yurt dışından bulunarak nakil yapıldı. Ancak Ayşemina bebek 1 yaşında hayatını kaybetti.


BABADAN İKİ NAKİL
Hasret ve Samet Beşli, yurt dışından gelen örneklerin Yaman'a uygun olmaması nedeniyle uyum sağlama olasılığı düşük olan baba Samet Beşli'den iki kez ilik nakli yaptı. İkinci naklin de Yaman bebeğin vücuduna uyum sağlamaması üzerine bu kez 8 ay önce anne Hasret Beşli'den ilik nakli yaptı.


"SABIR GÖSTERDİK"
Yaman’ın babası Samet Beşli bu hastalığın akraba evlilikleri sonucu meydana geldiğini öğrendiklerini ancak eşiyle uzaktan yakından hiçbir şekilde akrabalık bağlarının bulunmadığını belirtti. Beşli, "Yaman küçükken en ufak kusma, ateş durumunda sık sık hastaneye giderdik. Bu süreç kolay değil. Sabır gösterdik. Yaman'ın hastalığı çıktıktan sonra sevinç yaşayamadık. Bir umutla bir bebeğimiz de dünyaya geldi. Mucize olacak yerde olmadı. Şu anda Antalya'da doktor kontrolündeyiz. Bir hafta sonra testlerimizden olumlu sonuç çıkarsa Trabzon'a gideceğiz. Yaman, enfeksiyondan korunması amacıyla maske takıyor. Özel yemekleri var, enfeksiyon kapmaması için çaba gösteriyoruz" dedi.


"BİR BUÇUK YILDIR SORUNSUZ VE TAMAMEN SAĞLIKLI"
Yaman’ın tedavisini üstlenen Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kemik İliği Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Akif Yeşilipek, "Yaman bizim çok enteresan hastalarımızdan birisi. Trabzon’dan geldi. Yaman'da genetik geçiş gösteren kısaca HLH dediğimiz oldukça ağır seyreden ve kemik iliği nakli yapılmazsa yaşam şansı olamayan bir hastalığa yakalanmıştı. Uygun aile içi vericisi olmadığı için başlangıçta yurt dışından bulduğumuz Kordon kanıyla nakil yaptık. Nakil başlangıçta başarılıydı olumlu sonuç verdi ancak birkaç ay içerisinde reddedildi. Daha sonra başka verici bulamadığımız için babasından nakil denedik ve ondan da sonuç alamadık. Son olarak annesinden nakil gerçekleştirdik ve yaklaşık 1 buçuk yıldır sorunsuz ve tamamen sağlıklı. Artık büyüdü ve bu konuda bizim açımızdan gurur verici bir tedavi oldu. Bu hastalık genetik geçişli bir hastalık olduğu için hasta bize geldiği zaman bir de küçük kardeşi olduğunu öğrendik. Aileye kardeşi de getirmesini onda da aynı hastalığın olabileceğini söyledik. Aile getirdiği zaman maalesef onda da aynı hastalığın olduğunu gördük. Henüz çok ağır bulguları yoktu ancak muayene belirtileri aynı hastalığa uyuyordu. Ona da kordon kanından bir nakil yaptık ancak nakil sonrası çıkan komplikasyonlardan biriyle hastayı kaybettik."


"YAMAN HERKESİN EĞLENCE KAYNAĞI"
Yaman’ın çok neşeli ve akıllı bir çocuk olduğunu belirten Prof.Dr. Yeşilipek, "Hastaneye geldiğinde hızla tüm odaları dolaşıyor ve herkesin eğlence kaynağı oluyor" dedi.

alt gölge

Türkiye, İlik Naklinde Avrupa'daki En İyi Ülkeler Arasında Yer Alıyor


Antalya Medical Park Hastanesi'nde ilik nakli olarak sağlıklarına kavuşan lösemili çocuklar, doktorlar ve hastane personeliyle "yaza merhaba" partisinde bir araya geldi. Lösemili çocuklar, partiye katılan Harley Davidson Antalya Grubu üyeleriyle motosiklete binip hatıra fotoğrafı çektirdiler. Çocuklara, Antalyasporlu genç basketbolcular tarafından kulüp atkısı hediye edildi.
Ameliyatları gerçekleştiren hastanenin Pediatrik Kemik İliği Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Akif Yeşilipek, 3 yılda 235 kemik iliği nakli gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yeşilipek, bu nakillerin 79'u kardeş, 50'si anne ya da baba, 8'i yakın akraba ve 91'i de akraba dışı vericilerden alınan ilikler olduğunu dile getirdi. Kemik iliği naklinin 6 ay süren uzun, karmaşık ve zorlu bir süreç olduğuna dikkati çeken Yeşilipek, naklin çocukluk çağı kan hastalıklarında en iyi tedavi seçeneklerinden biri olduğunu ifade etti.

Bazı kalıtsal hastalıklarda kemik iliği naklinin tek ve kesin tedavi yöntemi olduğuna işaret eden Yeşilipek, "Bir kaç yıl öncesine kadar ilik nakli beklerken ölen çockuların haberleri yapılıyordu. Yeni merkezlerin açılmasıyla nakil sayısı ve kaliteleri arttı. Eskisi gibi yüzlerle, binlerle ifade edilen hasta grubu yok. Bize gelen 30-40 hasta var ve ilik bulunduğu anda onlara kısa süre içerisinde nakil yapacağız" dedi.

Türkiye'deki donör yetersizliğinden yakınan Yeşilipek, "Hastalara aile içinden uyumlu ilik bulma ihtimali yüzde 30, aile dışından ilik bulma ihtimali ise yüzde 70| Bunun için kemik iliği bankaları kurulması gerekiyor. Dünyada gönüllü kemik iliği bankalarında 25 milyon kişinin kaydı var. Maalesef Türkiye'de bu rakam istenilen düzeyde değil. Şuan tek eksiğimiz kemik iliği bankalarında yeterince verici bulamamak. Türkiye'den verici bulamadığımız için büyük çoğunlukla yurt dışından ilik buluyoruz. Genetik farklılıklar nedeniyle yabancı bir ülkeden uyumlu donör bulma şansımız da az oluyor" diye konuştu.

alt gölge