alt gölge
Haberler
ABD'den Gelen "İlik" ile Hayat Buldu

ABD'den Gelen "İlik" ile Hayat Buldu 18 Ağustos 2016 Perşembe 11:01 Antalya'da 3 aylıkken immün yetmezliği teşhisi konulan 8 yaşındaki Yakup Akbalık, ABD'den gelen ilikle hayat buldu. SÜLEYMAN ELÇİN -  .....

Yurt İçinden Akraba Dışı Kordon Kanı Nakli Yapıldı

08 Ekim 2013 11:53 Haberler                           AA         Hatay'da yaşayan, immün yetmezliği nedeniyle yaşaması için kemik iliği nakli yapılması gereken 19 aylık Hatice bebeğe Türkiye'de ilk kez .....

tümünü göster »

Sorularınız

  • Kemik İliği Nakli Hangi Yaşlarda Daha Etkili Oluyor?

    Talasemili hastalarda kemik iliği naklinin, 7 yaşının altındayken yapılmasının  çok daha iyi sonuç verdiğini gözledik. 7 yaşından küçüklerin, nakil sonrası sağlıklı insan gibi yaşama olasılığı çok daha yüksek. İleri yaşlardaki hastaya başarıyla kemik iliği nakli gerçekleştirilse bile boy kısalığı, organ fonksiyonları, tiroid fonksiyonları ve cinsel gelişim bozuklukları kalabiliyor. Çünkü hastalara, nakile kadar ayda bir kez kan transfüzyonu yapılıyor. Bu da yılda 12 kez vücutlarına yabancı madde girmesine, kanda demir birikmesine, kalp ve karaciğer fonksiyon bozuklukları gelişmesine neden oluyor.

  • Akdeniz anemisi olan oğluma verici kardeş için tüp bebek yapabilirmiyiz?

    Aile içi vericisi olmayan hastalarımız için preimplantasyon genetik tanı yöntemi ile doku grupları uyumlu yani kemik iliği nakli için verici olabilecek kardeş sahibi olmak mümkündür. Bu işlem için önce hasta çocuğun hangi mutasyonu taşıdığı belirlenerek akdeniz anemisi tanısı kesinleştirildikten sonra yapılacak genetik testler ile hazırlıklara başlanır. Yumurta ve spermlerin laboratuvar ortamında döllenmesi sonucunda gelişen embriolardan sağlıklı ve HLA doku grupları hasta kardeş ile tam uyumlu olan embrioların seçilerek anne adaylarına transferi yapılır.

    Bu yöntem Türkiye'de başarı ile uygulanmaktadır. Çok sayıda hastamız bu yöntem ile uygun verici olabilecek kardeş sahibi olarak kemik iliği nakli şansı yakalamıştır.